+38(067)174-38-98 | +38(095)616-41-29

Властивості льону


Слово "льон" у більшості жителів асоціюється з образом чистоти, комфорту і престижу.

Використання льону в промисловості та побуті має довгу історію. Льонарство поширене було в Давньому Єгипті, Месопотамії, Ассирії ще в V-IV тисячолітті до н.е. Відомо, що льняне носили і слов'янські племена ще задовго до виникнення Київської Русі.

Лляне волокно на світовому ринку сьогодні не втрачає своєї актуальності, і попит на вироби з льону зростає. Завдяки унікальним властивостям льон часто називають «золотом текстиля».

З стебел льону отримують волокна, а з насіння - олію. Волокно льону використовується в різних галузях промисловості: в медицині, будівництві, текстильної промисловості, техніці.

Льноволокно класифікують на номери 8-14 згідно ГОСТ 10330-76 ( «Льон тіпаний»), короткий - на номери 2-6 згідно ГОСТ 9394-76 ( «Коротке лляне волокно»). Відходи, які не відповідають ГОСТ, застосовують в будівництві, і зазвичай називають "клоччям". Подальша обробка волокон льону виконується на льонокомбінатах, де проводиться процес чесання довгого тіпаний волокна. В результаті такої обробки льноволокно класифікується як чесане і ОЧЕС. Отриману сировину застосовується для виготовлення тканин шляхом переробки із застосуванням різних технологій (мокрі або сухі способи прядіння).

Зручність вживання виробів з льону забезпечується перш за все властивостями льону і його волокон:

  • льон одночасно добре вбирає і віддає вологу;
  • льон гiгроскопiчен;
  • на поверхні волокон льону не виникають заряди статичної електрики;
  • волокно льону міцне і стійке до руйнування, завдяки чому вироби з льону можуть служити протягом довго часу;
  • льон має бактерицидні властивості, які перешкоджають процесам гниття.

Відомо, що лікувальні властивості льону сьогодні підтверджує медицина. Адже льон використовують для накладання внутрішніх швів в хірургії. Слід зазначити, що це єдиний рослинний матеріал, який застосовується для цієї мети. Як джерело лігніну льон володіє антиканцерогенну дію, містить мінеральні речовини.

Льон є природним антисептиком. Льняна тканина вбиває бактерії і здатна перешкоджати виникненню шкірних захворювань. У той же час лляна тканина не викликає алергічних реакцій. Ще в східних слов'ян вважалося, що одяг з льону охороняла тіло людини від хвороб. Останніми дослідженнями було встановлено, що одяг з лляної тканини здатна знижувати рівень радіації, захищати від хімічно шкідливої середовища і знижувати електромагнітне випромінювання.

Одним з важливих властивостей льону є також низька теплоізоляція, що сприяло широкому застосуванню його волокон у виробництві щілинних утеплювачів для дерев'яних будинків і споруд. Нідерландський інститут будівельної біології та екології, Фінський дослідний центр будівельних технологій віднесли теплозвукоізоляційні матеріали з льону до категорії матеріалів, які кращі для цивільного будівництва. Такий матеріал забезпечує оптимальний волого-теплової режим. Міжвінцевий утеплювач для дерев'яного будинку є оптимальним рішенням для утеплення межвенцових швів зрубу.

Використання лляної багаття також набуває популярності і знаходить все нові сфери застосування, як приклад, плити для меблевої і будівельної промисловості. Льон використовують для обробки автомобільних салонів.

Фарби виготовлені на лляній оліфі не піддавалося руйнувань протягом століть. Таким чином, можна зробити висновки, що льон використовується людством вже більше десяти тисяч років, як ефективний і екологічно чистий продукт.

×

Кошик